גם ספורט וגם דרך חיים: מנפלאותיו של חוג ג'ודו לילדים

שוקלים לרשום את הנסיך או הנסיכה לחוג ג'ודו לילדים בירושלים? כולנו מטיבים לדעת שעם הצלחה קשה להתווכח, ולא זו בלבד שהג'ודו הוא ענף הספורט המצליח ביותר כאן בארץ, אלא שבעשורים האחרונים הוא הצליח לייצר שורה ארוכה ומרשימה של אלופי ג'ודו ישראלים עם הישגים בינלאומיים. 

ברשימה זו נמנים יעל ארד ואורן סמדג'ה, אריק זאבי, ירדן ג'רבי ואורי ששון וכן שגיא מוקי, גילי שריר וענבל שמש. יחד עם זאת, הרבה מעבר לעובדה שג'ודו ישראל מרבה להנפיק לנו מדליות אולימפיות ולעורר בקרבנו גאווה לאומית, יש בו בכדי לטעת בנו גם ערכים מוספים. הצוות המקצועי מבית המנהל הקהילתי גינות העיר מסבירים ומפרטים את יתרונותיו של חוג ג'ודו לילדים.

הקניית מיומנויות מוטוריות

בדומה לענפי ספורט אחרים, חוג ג'ודו משפר מכלול רחב של אלמנטים הנוגעים לכושר הגופני, כמו זריזות, מהירות, גמישות, קואורדינציה, שיווי משקל, כוח מתפרץ, סיבולת לב ריאה, התמצאות במרחב וכן הלאה.

מדובר באלמנטים חיוניים, ובפרט בהתחשב בעובדה שבעידן הנוכחי מתאפיין סדר היום של ילדינו ביושבנות, הן בבית הספר והן לאחר מכן בבית אל מול מסכי הטלוויזיה, המחשב והסמארטפון. 

חוג ג'ודו

אלא שלהבדיל מענפי הספורט האחרים, בתרגולי הג'ודו מופעלים בו זמנית ארבעת המרכיבים החשובים ביותר לכושרו הגופני של המתאמן, שכוללים כוח, קואורדינציה, גמישות וסיבולת לב ריאה, כשבכול תרגיל מופעלים המרכיבים הללו בצורה שונה.

בהקשר זה, חשוב להבהיר שהג'ודו מסווג אמנם כאמנות לחימה, אך הוא נועד להגנה עצמית במצבי לחץ ולא למטרות תקיפה.

הקניית כלים להתמודדות מול קונפליקטים בכלל היבטי החיים

כאמנות לחימה יפנית מודרנית, נמנה הג'ודו בקטגוריית ה- Grappling. מדובר באוסף של טכניקות לחימה שמטרתן לבסס יתרון גופני על פני היריב ללא שימוש במכות ככלי להכנעה.

יתירה מכך, חוג ג'ודו מהווה דרך חיים שעקרונותיה מושתתים על הקניית מיומנויות וכלים להתמודדות מיטבית עם מצבים בלתי סימפתיים, בין אם במצבי קרב ולחימה ובין אם בהתמודדות מול קונפליקטים בכלל היבטי החיים. 

עקרונות הג'ודו מהווים למעשה כמעין מסע התפתחותי, תוך כדי שהמשתתפים בחוג רוכשים מיומנויות מוטוריות, לצד הכרת החוזקות הטמונות בהם, העלאת תחושת המסוגלות והביטחון העצמי, שיפור הוויסות הרגשי וההתנהגותי, כמו גם יצירת קשרים חברתיים משמעותיים.

אחד מהמועדונים המובילים כיום בישראל הנו "מרכז הג'ודו מיטב ירושלים", שצימח ברבות השנים אינספור ספורטאי עילית ומדליסטים ופועל בשיתוף פעולה עם המנהל הקהילתי גינות העיר.