חוג מחול - ללמוד לרקוד

לימוד בלט קלאסי הוא חוג מחול ותיק. למעשה, זהו חוג המחול הותיק ביותר. המילה "מחול" כוללת את כל סוגי הריקודים, המיועדים להתבצע מול קהל והשייכים לז'רגון האומנותי, בניגוד לצורות ריקוד שמבוצעות למטרות אחרות כגון: דיסקוטקים ובילוי, טקסים (חברתיים, מסורתיים או דתיים), פולחן, ספורט וכו'. צורת המחול הותיקה ביותר בתרבות המערבית היא הבלט, אך זהו לא סגנון המחול היחיד שקיים. המחול הוא מגוון עד מאד ומקפל בתוכו צורות רבות של סגנונות כגון: מחול מודרני, מחול עכשווי (לא, זה לא אותו דבר), תיאטרון מחול, ג'אז ואפילו ריקודי בטן.

חוג מחול מסוג בלט קלאסי

חוג מחול של בלט קלאסי מתאפיין במערך שיעור מקובע ומוגדר, משמעת סלעית וחזקה, קוד לבוש קפדני ותחרותיות גבוהה. כדי להקל על עיצוב השרירים, המפרקים והעצמות, ולעצב את הגוף שיתאים לסגנון מחול זה, רצוי להתחיל ללמוד בלט בגיל צעיר עד מאד. רבים מרקדני הבלט המובלים החלו ללמוד בלט כבר בגיל ארבע.

מחול בקצב הג'אז

המונח ג'אז הוחל לראשונה כסגנון של מוזיקה, וזאת עוד בתקופת מלחמת העולם הראשונה. ג'אז בצורתו הריקודית, התייחס לריקוד אפריקאי מסורתי, שביצעו הילידים האפריקאיים כאשר הובאו לאמריקה בספינות עבדים. החל משנת 1900 החל הריקוד להתפתח בד בבד עם מוזיקת הג'אז בניו אורלינס.

מחול ג'אז, הוא שם משותף למנעד רחב של סגנונות ריקוד. לפני שנת 1950, ריקוד הג'אז היה סגנון תנועה שמקורו בריקוד עדתי אפריקאי-אמריקאי. ריקוד הג'אז מאד פופולרי ואהוד בכל רחבי העולם וזאת החל משנות ה-50 המוקדמות. הוא מכיל תנועות רבות ומגוונות החל בבעיטות, קפיצות, כתפיים מסתובבת וכלה בתנועות ברכיים המופנות זו אל זו. כיום, ריקוד הג'אז הוא חלק מהמיין סטרים והוא מוצג על במות בכל רחבי ארצות הברית. מדובר במחול מבוסס הדורש רקדנים מאד מיומנים ומאד חזקים.

חוגי מחול אלטרנטיביים

לימודי מחול אלטרנטיבי לבלט הקלאסי, כגון: המחול המודרני, פותחו החל מאמצע המאה העשרים. האידיאלים האסטתיים והקפדנים של הבלט הקלאסי הוחלפו, אך עקרונות שיטת הלימוד נותרה כשהיתה. הווה אומר, חוג מחול שבו מערך שיעורים קבוע ומוגדר (אם כי הרבה פחות קפדני). מאוחר יותר פותחו שיטות לימוד מחול עם עקרונות אלטרנטיביים ואפילו מאולתרים, קונטקט אימפרוביזיישן וגאגא, למשל.

 מנהל גינות העיר בירושלים מקיים חוג מחול במגוון סגנונות בהדרכת מדריכים מוסמכים,בואו להתרשם.