טאי צ'י כמפתח להתפתחות פנימית

רבים שמעו את המושג "טאי צ'י", ויודעים באופן מעורפל כי הוא מסווג אל קטגוריית אמנויות הלחימה מן המזרח הרחוק, ויהיו כאלו אשר אף ידעו לספר כי בעת שהותם בסין נתקלו בתופעה שבה מאות סינים, ובעיקר קשישים, נוהגים מידי בוקר לתרגל את הטאי צ'י בפארקים ציבוריים, אך בזאת מסתכם הידע.
 
יחד עם זאת, חשוב לציין כי על אף התדמית שנוצרה, טאי צי הינו ספורט שאינו בלעדי לקשישים דווקא והוא מומלץ ומכוון אל כל הגילאים. הטאי צ'י הינו אמנות לחימה שמקורה בסין, ותרגולו מסייע בהזרמת האנרגיה בגוף, מניעת מחלות כרוניות, פתיחת חסימות והקלה על בעיות אורטופדיות שונות.
 
טאי צ'י
תרגול הטאי צ'י מתבצע באיטיות מכוונת ומתוך שלווה נפשית, והקפדה על תנועות זורמות, עדינות וקלילות ומיקוד המודעות על הנשימות כמפתח להתפתחות פנימית. עם זאת, תרגול התנועות במיומנות ובמהירות משמש כאמנות לחימה למטרות הגנה עצמית.

טאי צ'י כאמנות לחימה בעלת עוצמה רבה

הטאי צ'י שימש במקורו כאמנות לחימה בעלת עוצמה רבה שסודותיה הועברו מאב לבן, בחבל ארץ ספציפי בלבד בסין. סגנון הטאי צ'י כפי שהוא מוכר לנו כיום, השתנה בתחילת המאה ה-20 תוך התמקדות בהיבט הבריאותי של התרגול ושימת הדגש על יציבה טבעית, תנועות איטיות ורחבות וקצב אחיד.
 
אחד המקומות המומלצים לקורסי טאי צ'י הוא המרכז הישראלי לטאי צ'י בירושלים, אשר פועל תחת חסותו של המינהל הקהילתי גינות העיר. המינהל הקהילתי גינות העיר הינו מרכז לתרבות והקהילה ופועל בחסותם של החברה למתנ"סים, עיריית ירושלים ומשרד החינוך. המינהל הקהילתי גינות העיר מציע מגוון רחב של קורסים וחוגים איכותיים לכל רבדיה אוכלוסיה החל מחוגי אומנות העשרה, חוג מחול או בלט לילדים, דרך שיעור עיצוב וחיטוב, פלדנקרייז, פילאטיס או יוגה בירושלים לנשים, וכלה בקורסים באומנויות לחימה, עיצוב הגוף וסדנאות העצמה ומנהיגות לבני נוער ומבוגרים.

 

עקרונותיו ויתרונותיו של הטאי צ'י

משמעות המושג "טאי צ'י" הוא "אגרוף עילאי חסר גבולות" כשהמשמעות המנוגדת לכאורה מרמזת על הניגודיות המשלימה הטמונה בפילוסופיה הזו. הטאי צ'י מתאפיין במספר סגנונות, כשהקו המשותף בהם הוא המיקוד בנוחות הפיזית, השקט הנפשי והמוטיב הבריאותי שהתרגול נושא עימו. הטאי צ'י נשען על ריכוז פנימי, כאשר כל התנועות נעשות מתוך מודעות אשר מנחה את התנועה, והרפיה מלאה של המפרקים והשרירים.
 
מחקרים הוכיחו כי לתרגול הטאי צ'י יתרונות רבים כגון שיפור שיווי המשקל, היציבות והקואורדינציה, חיזוק המערכת החיסונית, שיפור הריכוז והזיכרון, שיפור המדדים הקוגניטיביים, שיפור הכושר הגופני, המצב הנפשי והפחתת הסטרס שכולנו חווים בחיי היומיום.
 

מנפלאותיו של הצ'י קונג

המינהל הקהילתי גינות העיר מציע גם התעמלות המכונה "צ'י קונג" שעקרונותיה נובעים מן הרפואה הסינית העתיקה. מטרתו של התרגול הוא לסייע ולהקל על כאבים ובעיות בשלד ובמפרקים, לרבות בעיות בברכיים, בעיות באגן, פריצות דיסק וכדומה.
 
מעבר לכך, התרגול מיטיב גם עם האיברים הפנימיים, במיוחד בכל הנוגע לאיברים הנשיים באגן. הטאי צ'י והצ'י קונג הינן אמנויות המושתתות על אותם עקרונות התרגול, כאשר רבים נוהגים לשלב את שתי האמנויות במהלך שיעורי הטאי צ'י. לרכישת עקרונות צי קונג לנשים בירושלים ולפרטים נוספים ניתן לפנות אל המינהל הקהילתי גינות העיר או לאתר "נפלאות".