טאי צ'י לכל אחד

טאי צ'י צ'ואן הוא אמנות לחימה עתיקה שמקורה בסין. תרגול הטאי צ'י ידוע ביכולתו להזרים את האנרגיה בגוף ולפתוח חסימות שונות, במניעת מחלות וריפויין מתוך שלווה נפשית, ובהיותו מפתח להתפתחות פנימית.
 
בדומה לצ'י קונג, גם טאי צי נעשה באיטיות מכוונת, תוך הקפדה על נשימות ועל תנועה עגולה ורציפה, אך כאשר האדם מתורגל היטב בתנועות ועושה אותן במהירות, הוא משמש כאמנות לחימה של ממש להגנה עצמית. מנהל גינות העיר ירושלים מארח את המרכז הישראלי לטאי צ'י להעברת חוגים ותרגול טאי צ'י בעיר. צוות המדריכים מסביר לנו על משמעות הטאי צ'י. 
 
תרגול טאי צ'י בירושלים

האגדה מספרת

כאמור, במקור היה הטאי צ'י אמנות לחימה רבת עוצמה שנלמדה מאב לבן, באזור מסוים בלבד. האגדה מספרת כי רק במאה ה-19 התפרסם הטאי צ'י בזכות אדם בשם יאנג לו'צן שנחשב ללוחם בלתי מנוצח, שהוזמן ללמד את אנשי חצר הקיסרית את סודות הטאי צ'י.
 
בתחילת המאה ה-20 שינה נכדו של יאנג לוצ'ן את סגנון הטאי צ'י ויצר את הסגנון העיקרי המוכר כיום, מתוך שימת דגש על יתרונותיו הבריאותיים של התרגול, בהקפדה על תנועות רחבות ואיטיות, ביציבה טבעית ובקצב אחיד.  

עקרונות הטאי צ'י

ישנם כמה סגנונות של טאי צ'י, והמאפיין את כולם הוא השקט הנפשי והנוחות הפיזית, כמו גם הבריאות שהתרגול מביא עימו. כל התנועות בטאי צ'י נעשות מתוך שחרור מלא ככל האפשר של השרירים והמפרקים, ללא מאמץ, בזרימה.
 
הבסיס לתנועות הוא ריכוז פנימי ומודעות המנחה את התנועה, עד אחדות בזרימת הגוף והנפש, בדומה לתרגול יוגה בירושלים, אך עם הרבה פחות מאמץ.

תרגול טאי צ'י בירושלים

כחלק מפעילות המנהל העירוני גינות העיר בירושלים, מועברים חוגים רבים לילדים, נוער, נשים, גברים ולגיל הזהב. ישנם חוגי ספורט, אמנות, מדע, העשרה, מוסיקה וכו', כמו חוג ג'ודו, קפוארה ירושלים, קבוצות ריצה ועוד.
 
חוגי טאי צ'י מועברים על ידי מדריכים מקצועיים מהמרכז הישראלי לטאי צ'י, בקבוצות קטנות המאפשרות הדרכה אישית. התרגול נעשה בקצב אישי, ללא תחרותיות או לחץ כלשהו וללא צורך בכושר מיוחד. הטאי צ'י תורם לבריאות הגוף ללא השקעת מאמץ וללא העלאת הדופק או הכוונה לשריפת קלוריות, כך שהוא מתאים לכל גיל ולכל מצב גופני.